Fuji XT4 , nejlepší na trhu fotoaparátů.

Novinka od Fujifilmu

Sdílet na Facebooku

Novinkou společnosti Fujifilm je CSC fotoaparát X-T4, který disponuje APS-C back-illuminated X-Trans CMOS 4 senzorem s rozlišením 26,1 Mpx a vysokorychlostním procesorem pro X-Processor 4

Fujifilm XT-4 je nejnovější a v současné době ke konci roku 2020 nejlepší bezzrdcadlovka od Fujifilmu s čipem APSC, dle mého názoru předčí i většinu fotoaparátů s čipem Fool frame.

 

Nejprve základní parametry:

Čip: APS-C back-illuminated X-Trans CMOS 4 senzorem s rozlišením 26,1 Mpx 

vysokorychlostní procesorem pro X-Processor 4

IBIS 5-osou stabilizace obrazu (účinnost 6,5 EV)

ultrarychlá závěrka se snímáním až 15 sn./s. se zpožděním jen 0,0035 sec (a 8 sn./s. při živém náhledu)

vydrž závěrky až 300 000 cyklů tj.  o cca 30% tišší než u X-T3.

Výklopný dotykový displej s rozlišením 1,62 mil pixelů, který nabízí tři režimy nastavení.

Vylepšený algoritmus pro AF a algoritmus fázové detekce dokáže zaostřit za pouhé 0,02 sec.

Video v HD rozlišení při 240p, čímž se dosahuje až 10x slow-motion efektu. IS (Image Stabilization)

 

 

Nyní jaké mám s tímto fotoaparátem zkušenosti v praxi.

Fotoaparát jsem si zakoupil okamžitě, jakmile byl jako novinka k dostání na trhu na jaře 2020 a s výsledkem testu jsem se rozhodl počkat, až budu mít více zkušeností z praxe.

Tento fotoaparát opravdu předčil veškerém mé očekávání a spojil veškeré výhody Fujifilmu XT-3 a Fujifilmu X H1.

Pořídil jsem si tentokrát provedení ve stříbrno černé barvě, které působí oproti XT-3 velmi dobře ( XT-3 ve stříbrné barvě působí plastově a pouťově ) Fujifilm XT-4 ve stříbrno černé barvě působí velmi dobře a retro.

Ovládání fotoaparátu je s Fujifilmem XT-3 velmi podobné, zásadních rozdílů v ovládání Fujifilmu XT-4 a Fujifilmu XT-3  je jen málo, hlavní rozdíl je v ovladači spouštění videa, který se přesunul na pravý horní otočný ovladač, spodní páčka pod pravým otočným ovladačem, Fujifilm XT-3 měl ovládání videa na levém otočném ovladači, což občas způsobovalo, že jsem si zapomněl tento ovladač přepnout a při focení jsem opakovaně začal neplánovaně natáčet video, u Fujifilmu XT-4 se mi toto již neděje, s ovládáním videa je spojena i změna menu, jakmile přepnete na video, změní se i menu přístupné jen pro video, jakmile přepnete ovladač na fotografování, nabízí menu jen parametry na fotografování, což je celkově  uživatelsky příjemnější.

Ne vše se ale u Fujifilmu XT-4 změnilo k lepšímu, například když jsem u Fujifilmu XT-3 v menu nastavil různé parametry fotografování ( C1, C2, C3, C4 ) a pojmenoval dle svého rozhodnutí, například, ( slunečné počasí, zamračeno, večer )a dále k těmto nastavením přiřadil patřičné nastavení tj u slunečno ostrost +2 a potlačení šumu -2, u večerního fotografování ostrost a potlačení šumu na 0 a poté vyvolal ve zrychleném menu: Q, názvy těchto parametrů se mi objevovali i v menu Q ( tj: slunečno, zamračeno atd ), u Fujifilmu XT-4 po stejném nastavení a vlastním přejmenování sice došlo k uložení jednotlivých názvů a přejmenování v hlavním menu fotoaparátu, při vyvolání ve zrychleném menu Q však názvy nejsou, ale zobrazuje se jen : ( C1, C2,C3,C4 ), tj buď dělám něco špatně, nebo není menu upraveno u Fujifilmu XT-4  úplně ideálně, u Fujifilmu XH-3 a XH-1 vše funguje bez problémů, u Fujifilmu XT-4 mne vždy zdrží nejprve prohlédnou jaké mám například u C-1 přednastavení a poté se rozhodnout pro jakou situaci jednotlivá nastavení použít, což značně zdržuje při práci, protože například potlačení šumu -2 a ostrost +2 vč barevnosti: Velvia velmi živé, určitě nepoužiji u večerního focení na ISO: 12 000, které jinak Fujifilm XT-4 zvládá skvěla a bez problémů.

 

Další problém, který může být i mojí chybou, ale po mnohé kontrole nastavení jsem nenašel vlastní problém  v menu, nebo nějakém parametru, je následující problém, který se u Fujifilmu XT-3 a XH-1 nevyskytuje.

Konkrétně, velmi často jakmile spustí fotoaparát a spěchám, se mi v hledáčku objeví silná nad expozice ( přepal ) a někdy až za 15s se vyrovná histogram, to už je však například pejskem hrající si v trávě na druhé straně zahrady a pěkný moment který jsem chtěl zachytit je promeškán, desetkrát zapnu fotoaparát Fujifilm XT-4 a vše funguje bez potíží a poté , když to nejvíce potřebuji najednou dojde k této chybě, důvod , nebo příčinu jsem po 6.měsících užívání nezjistil a nepomohl ani nový Firmware 1.10.

Dále jsem zjistil, že jakmile v zaostřování aktivujete ( detekce obličeje, oči ), přestane fungovat možnost zrychleného nastavení na křížovém voliči ( horní tlačítko, směr nahoru ), nastavení měření expozice tj nastavení : ( zónové, zdůrazněný střed, bodové, průměrové ), toto je opravdu hloupé, u starších Fujifilmů XT-3 a XH-1 toto omezení není, zprvu jsem si myslel, že se jedná o závadu a až po mnoha pokusech jsem náhodou zjistil důvod nefunkčnosti nastavení měření expozice,  stačilo zavadit o malé tlačítko vedle spouště, které je určeno k aktivaci a deaktivaci zaostření obličeje a očí, bez nutnosti použití menu Q.

Dále mne nepotěšila absence Českého návodu k Fujifilmu XT-4, který nebyl  v květnu 2020 k dispozici v rozporu se zákonem a i přes příslyb Fotoškoda jakožto prodejce, jsem Český návod nikdy neobdržel ani v PDF emailem.

Co mne vysloveně u Fujifilmu XT-4 naštvalo, je absence dobíječky, namísto dobíječky byl k fotoaparátu dodán jen kabel ( hloupý způsob dobíjení jako u Sony ), tj kabel do zásuvky a z druhé strany připojení přímo do fotoaparátu Fujifilm XT-4, pokud vyrazíte například do hor a chcete v hotelu dobít další akumulátory, máte smůlu, toto řešení vám to neumožní, opravdu velká hloupost a zbytečná úspora takto skvělého a ne zrovna levného  fotoaparátu.

Snažil jsem se tedy objednat originální, nebo i neoriginální dobíječku k Fujifilmu XT-4, během prvních dvou měsíců po uvedení fotoaparátu na trh, tuto dobíječku neměl skladem žádný prodejce v ČR, musel jsem tedy dobíječku složitě objednávat v zahraničí vč. náhradních akumulátorů. Jak je toto možné, že Fujifilm uvede na trh v ČR novinku, ale neseženete k ní standardní dobíječku ?

 

 

Dotadetečně vloženo 16.11.2020, většina výše uvedených potíží, byla odstraně na základě nově vydaného  Firmware 1.10.

 

Nyní k pozitivum Fotoaparátu, kterých je samozřejmě více a znovu opakuji, že jsem z fotoaparátu Fujifilm XT-4 nadšen.

Nový akumulátor je velmi výkonný a vydrží minimálně dvojnásobnou kapacitu než u Fujifilmu XT-3, je i podstatně větší, sada náhradních akumulátorů z Fujifilmu XT-3 a XH-1 je tedy k ničemu, výdrž nového akumulátoru vám však novou  investici vynahradí.

 

Zcela vynikající je u Fujifilmu XT-4 nová stabilizace, která zvládne úplně vše a například velmi dlouhý čas závěrky 1/10 s, není žádný problém, bez potíží vyfotíte při takové hodnotě velmi ostrý statický snímek, samozřejmě ne snímek v pohybu, například u Sony  A7 IV R, kterou též vlastním a který má stabilizátor podobných parametrů, je 50% rozostřených snímků i u 1/50s, to se s Fujifilmem XT-4 nedá absolutně srovnat.

Už Fujifilm XH-1 měl skvělý stabilizátor, ale Fujifilm XT-4 ho minimálně o 30% vylepšil, fotoaparát tímto zcela překonává jakékoliv nemyslitelné situace a nesmyslné nefotitelné časy závěrky, zde dávám 1*…zázrak.

Dále se výrazně vylepšilo zaostřování, Fujifilm XT-4 zaostřuje rychle a spolehlivě ve všech situacích, pohyb, sport, architektura a především krajina, se kterou jsem měl u Fujifilmů trochu potíže a občas byl výsledek rozpačitý, zde došlo k absolutně zásadnímu vylepšení, ale i zde mám trochu dilema, opět nevím zda z vlastní neznalosti, nebo z jaké příčiny, pokud totiž chci ve všech situacích zaostřovat správně, musím mýt ve zrychleném menu -Q, zapnutou, aktivovanou detekci obličeje, jakmile tuto detekci obličeje vypnu, nezaostřím správně téměř nic ( krajinu, město, dokument ), tj záležitosti s detekcí obličeje zcela nesouvisející, mám tedy trvale zapnutou detekci obličeje, v podstatě to ničemu nevadí a nebrání, u Fujifilmu XT-3 jsem při focení krajiny tuto detekci obličeje musel vždy vypnout, stejně i u Fujifilmu XH-1.

Po vychytání nastavení v menu Fujifilmu XT-4 mohu uvést, že jsem tak u 98% snímků spokojen s výslednou kvalitou a zaostřením a mám tento fotoaparát nejraději ze všech svých fotoaparátů.

V létě jsem si vzal fotoaparát na túru do Krkonoš  k Labské boudě a přibral jsem pro srovnání i svůj Canon R s  Fool frame čipem, který by měl být výrazně lepší, Canon měl nasazen nový objektiv Canon 24-105 f/4,0 a Fujifilm XT-4 objektiv Fujifilm 16-50 f/2,8.

Po vyhodnocení výsledků a úpravě RAWU v Capture One, jsem dostal pocit, že Canon hodím rovnou do koše, rozdíl v kvalitě, barevném podání, emocích, ovládání, jemném detailu je zcela propastný ve prospěch Fujifilmu XT-4, Canon si nechávám jen z důvodů, že mám z minulosti mnoho objektivů.

Minulý týden jsme si pořídili nové štěně Bulteriéra a pro změnu jsem divokého neposedu zkoušel fotit Fujifilmem XT-4 a svým starším Canonem D1 X, Fujifilm XT-4 měl 90% snímků perfektně zaostřeno, Canon D1 X měl 50% snímků na smazání.

I pokud se jedná o úroveň šumu při vysokých ISO, měl by být Canon s čipem Fool frame lepší, opak je však pravdou, Fuji film XT-4 má výrazně na vrch, především v obtížných světelných situacích, kde máte vyšší ISO, přepal a podexpozici zároveň, například při focení krajiny, les, louka, tvrdé světlo, zde je Canon úplně ztracen a nic moc již nezvládnete ani s Rawem ( CR-2, CR-3 ) i s programem Capture One, Fujifilm XT-4 vás pustí do neuvěřitelných zásahů aniž došlo k poškození výsledné fotografie.

Barevné podání je jasná záležitost, již Fujifilm XT-3 , ale i XH-1 byly nejlepší na trhu a zcela nepřekonatelné a Fujifilm XT-4 na toto prvenství navazuje, to například Fotky z Canonu jsou oproti tomu, mdlé, nezáživné a zcela bez emocí, u Sony A7 IV R sice lepší než u Canonu, nedají se však s Fujifilmem srovnat.

Pokud nakonec vezmu v potaz skvělé ovládání pomocí otočných voličů ( čas závěrky, ISO, expozice, clona, rychlost sekvence a další ), dále vzhledem k výkonu a skvělé stabilizaci relativně skladné rozměry a váhu těla, stává se pro mne Fujifilm XT-4 momentálně nejoblíbenějším fotoaparátem a z mého subjektivního pohledu tím nejlepším, co současné možnosti techniky fotografovy nabízejí, fotoaparát určitě není vhodný pro začátečníky, protože vyžaduje znalosti práce s fotoaparátem a správné nastavení menu a parametrů, tak jako u Fujifilmu XT-3 zde žádný plně automatický režim naštěstí nenajdeme, Fujifilm XT-4 má velmi kvalitní výstup JPG, ale rozhodně doporučuji využívat výhradně RAW a upravovat vše v Capture One, dosáhnete tak nejvyšší možné kvality.

Fotoaparáty od Fujifilmu mne baví, fotografování  s Fujifilmem poskytuje opravdovou radost a připomíná mi 80léta, kdy jsem fotil na kino film, je neuvěřitelné kam až lze dotáhnou fotoaparáty s čipem APSC, jaké kvality dosahují vč.neuvěřitelně skvělého ovládání a retro designu, já bývalý zapálený zastánce Canonu, najednou zjišťuji, že je sice používám k práci, ale úplně mě s nimi přestalo bavit fotit a vůbec mne nelákají jejich novinky, například nový Canon Rs, to naopak s napětím čekám co nového Fujifilm opět připraví, ?? například Fujifilm XH-2, nebo XT-5 o kterých již čtu předběžné parametry, ovšem neohrnuji nos ani nad staršími modeli Fujifilmu, velmi rád si zafotím s XH-1 a XT-3, kamarád si před rokem v doprodeji zakoupil Fujifilm XH-2, i když dnes již výběhový model, ale stále se jedná o vynikající fotoaparáty, oproti například zcela nudnému a podprůměrnému Canonu, který se od EOS 50D k EOS 90D téměř moc ve výsledné kvalitě neposunul a spíše setrvačně těží ze své pověsti kvalitní značky, žádný posun v kvalitě však dle mého názoru již několk let nepřináší.

Výše uvedený test považujete za můj subjektivní názor a svoji vlastní zkušenost, která může napomoci při výběru fotoaparátu, který vám bude činit jen radost, protože se nejedná o malou investici, fotoaparát Fujifilm XT-4  se ke konci roku 2020 prodává za cenu okolo 40.000,- kč

 

Přeji všem radost z focení a dobré světlo.

Vysoké ISO a srovnání


Fotogalerie krajina