Fuji X-H1 vs. Fuji XT-3

dva nejkvalitnější fotoaparáty od Fuji: Fuji X-H1 vs. Fuji XT-3

Sdílet na Facebooku

plně profesionální Fuji X-H1 v porovnání s modernějším Fuji XT-3

Vzhledem k mému nadšení z novinek od Fuji, konkrétně tedy fotoaparátu Fuji XT-3 a Fuji X-H1, jsem se rozhodl tyto fotoaparáty porovnat navzájem. Oba fotoaparáty mi pořádně zamotaly hlavu, protože jsem se během testu nemohl rozhodnout, který z nich si mám pořídit. Jasno jsem měl jen v tom, že Fuji musím mít a že tento fotoaparát obohatí a zjednoduší mou práci (nižší váha, perfektní barevné podání, kresba, ovládání, nízká hladina šumu na vysokých hladinách ISO, bezkonkurenční video).

Nejprve jsem dostal do ruky Fuji XT-3 a první výsledky mne velmi překvapily.

Následně druhý den díky vstřícnosti a ochotě společnosti Fotoškoda, jsem odcházel i s profesionálním fotoaparátem Fuji X-H1 a již jsem Fuji X-H1 nechtěl dát z ruky.

 

Nyní uvedu srovnání kladů a záporů u těchto fotoaparátů navzájem.

V první den testu jsem byl přesvědčen, že asi upřednostním Fuji X-H1, protože spolu s objektivem FUJINON XF 16-55mm/f2.8 R LM WR působil opravdu bytelným dojmem. Díky tvaru těla má jistější úchop a celkově působí jako profesionální fotoaparát.

 

Výhody Fuji X-H1 oproti Fuji XT-3: skvěle fungující pěti osá stabilizace přímo v těle, nepatrně lepší optický výsledek než u Fuji XT-3, působivější vzhled a celkový lepší dojem.

Nevýhody Fuji X-H1 oproti Fuji XT-3: starší senzor s menším rozlišením, pomalejší a méně spolehlivý zaostřovací systém než u Fuji XT-3, absence kruhového voliče pro nastavení expozice, v kombinaci s objektivem  FUJINON XF 16-55mm/f2.8 R LM WR, téměř o 1 kg větší váha a samozřejmě podstatně větší rozměry, vyžadující rozměrnější fotobrašnu, podstatně vyšší cena cca. o 10.000 Kč.

 

A nyní jsem začal zvažovat, které vlastnosti upřednostnit a stále jsem se nemohl rozhodnout.

U Fuji X-H1 mi velmi vadila absence kruhového voliče s možností nastavení expozice z důvodů zcela nepotřebného pomocného displeje. Expozice se u Fuji X-H1 nastavovala velmi nešikovně malým tlačítkem s kombinací dalšího mini kolečka, což v praxi znamená zdržení cca 5-10s a za špatného počasí mě tento postup vysloveně rozčiloval, nemluvě o tom, že jsem na nastavení expozice bez brýlí špatně vyděl, oproti velkému kruhovému voliči u Fuji XT-3, kde nastavíte expozici v 1s, lehce a rychle.

Nastavení expozice bylo v lednovém deštivém počasí velmi důležité, protože na každém metru mého pohybu se měnily světelné podmínky a fotoaparát lehce inklinoval pod exponovávat, což může při opravě v PC zhoršovat případné zašumění snímku.

U Fuji XT-3 mne zase scházela velmi kvalitní pěti osá stabilizace obrazu z Fuji X-H1, která vás podržela i při časech okolo 15s a kterou žádná stabilizace objektivu nemůže úplně nahradit.

Po třetím dni testu jsem nakonec se sebezapřením a maximálně nerad odevzdal do fotoškoda Fuji X-H1 a rovnou na místě zakoupil Fuji XT-3.

Důvody pro upřednostnění Fuji XT-3 jsou následující. Modernější senzor s lepším rozlišením, spolehlivější velmi rychlé zaostřování, malé rozměry a váha, cenově výhodný set s objektivem FUJINON XF 18-55 f/2,8-4,0. K Fotoaparátu jsem ještě jako dárek obdržel praktické kožené pouzdro a přikoupil druhý objektiv FUJINON XF 10-24mm/f4 R OIS, protože fotím především interiéry a architekturu.

Dále jsem si zakoupil adaptér B.I.G umožňující nasazení objektivů Canon (jen s manuálním ostřením). Zatoužil jsem však sehnat adaptér, který umožňuje zaostřit elektronicky a za další dva dny pořídil adaptér Fringer přímo v prodejně FUJI FOTO CZ, kde mi velmi ochotně pomohli s vysvětlením nejasností ohledně složitého menu a s možnostmi Fuji XT-3. 

Níže nyní uvedu technické parametry a rozdíl obou testovaných fotoaparátů.

Co mají společné:

 • konstrukce odolná proti povětrnostním vlivům (odolná vůči stříkající vodě, prachu a mrazu)
 • 0,5-palcový hledáček, s rozlišením: 3,69 milionu bodů EVF s zvětšením 0,75x
 • 3cestný sklopný LCD displej s rozlišením 1,04 miliony bodů a možností dotykového ovládání.
 • kruhové voliče s možností: nastavení ISO, času závěrky, foto režimů a nastavení clony na objektivu.
 • 15min (režim T) až 1 / 8000s nebo až 1 / 32000s s elektronickou závěrkou
 • Režim simulace filmu Eterna pro video a interní F-protokol
 • slot pro duální SD kartu (UHS-II)
 • 3,5 mm konektory pro mikrofon a sluchátka
 • Bluetooth a WiFi připojení

Co mají oba fotoaparáty rozdílné:

Fuji X-H1 je první a jediný fotoaparát řady X, který zatím obsahuje 5 osou stabilizaci v těle. Funguje samostatně s nestabilizovanými objektivy nebo ve spojení s OIS objektivy Fujinon.

I přes to, že byl stabilizační systém přidán do Fuji X-H1, modernější Fuji X-T3  tento stabilizační systém nezdědil. Zatím se zdá, že Fujifilm udržuje tuto technologii exkluzivně jen pro Fuji  X-H1, možná proto, že stabilizace vyžaduje větší tělo než má Fuji XT-3. Abyste tedy měli na Fuji  X-T3 nějakou stabilizaci, je třeba použít objektivy Fujinon OIS.

Přestože je Fuji X-H1 vlajkovou lodí, má k dispozici jen starší senzor o rozlišení 24,3MP X-Trans III oproti Fuji  X-T3, která dostala zcela nový senzor X-Trans IV s technologií 26,1MP a BSI (osvětlení zadní strany). Podle Fujifilmu je snímání čidel nyní 1,5x rychlejší než předchozí modely, které by kromě jiného měly zlepšovat rolovací závěrku.

Model Fuji X-T3 nabízí také možnost nastavení nižších citlivostí ISO než Fuji X-H1, konkrétně ISO 160, případně ISO 80. Fuji X-H1 nabízí nejnižší hodnotu ISO 200. Všechny ostatní hodnoty ISO sdílí Fuji X-H1 stejné jako Fuji XT-3 (tedy hodnoty mezi 200 až 12 800 - 25 600 a 51 200 v rozšířeném nastavení). Maximální hodnota ISO dávající smysl se však pohybuje okolo 8 000, v extrémním případě ISO 12 800, více bych nedoporučoval používat.

U Fuji XT-3 je také nový procesor X 4, jehož čtyři CPU jednotky zvýšily 3x rychlost oproti předchozím modelům.

Model Fuji X-T3 je dodán s nejmodernější verzí hybridního autofokusu společnosti Fujifilm.

Fuji XT-3  se může pochlubit v jednom bodě AF s  117 body detekce fází na mřížce 13 × 9 (nebo 425 bodů na mřížce 17 × 25), zatímco Fuji  X-H1 je dodáván pouze s 91 body na mřížce 13 × 7 (nebo 325 bodů na 13 × 25 mřížka). Model Fuji X-T3 má také 4x násobný počet fázových detekčních pixelů (2,16M) ve srovnání s vlajkovou lodí Fuji X-H1.

Na rozdíl od modelu Fuji X-H1, jehož pixely detekce fází jsou omezeny na centrální část snímače, nabízí Fuji X-T3 plné pokrytí (99% šířky a výšky). Autofokus fázové detekce při slabém osvětlení je také o dvě stopy citlivější než u Fuji X-H1 (-3EV vs. -1EV). Výkonný X procesor 4 také dovolí Fuji X-T3 přeorientovat a měřit 1,5x rychleji než Fuji X-H1.

Detekce obličeje a očí je u nového modelu Fuji XT-3 dvakrát tak efektivní než u Fuji X-H1, Toto je důležitá změna, protože je tato funkce občas u Fuji X-H1 a starších modelů Fuji méně spolehlivá, narozdíl od Fuji XT-3.

 

Fuji X-H1 dokáže fotografovat až 8 snímků za sekundu (mechanická závěrka) nebo 14 snímků za sekundu (elektronická závěrka). Připevněním gripu VPB-XH1 můžete posunout mechanickou rychlost až na 11 snímků za sekundu.

Fuji X-T3 se může pochlubit mnohem lepšími specifikacemi jako celkovým ovládáním rychlosti 11 snímků za sekundu s mechanickou závěrkou 20 snímků za sekundu s e-závěrkou a 30 snímků za sekundu s e-závěrkou v režimu oříznutí 1,25x bez potřeby přídavného gripu. Ale to není všechno.

S novým Fuji XT-3 můžete fotografovat v nepřetržitém režimu pomocí elektronické závěrky při zachování živého náhledu. Jednoduše řečeno Fuji X-T3 je druhým fotoaparátem na trhu, po Sony A9, který má dostatek energie k udržení živého náhledu v režimu EVF / LCD při vysokých rychlostech. Samozřejmě v tomto případě mluvíme o menším senzoru než u Sony, ale přesto je zajímavé vědět, že je tato funkce k dispozici i u jiného fotoaparátu, než je Sony A9.

 

jako poslední vymoženost Fuji XT-3, uvádím nový režim předběžného zachycení, který je podobný s Panasonicem Lumix G9 nebo Olympusem OM-D E-M1 II.

Po stisknutí tlačítka spouště do poloviny, fotoaparát předem načte snímky do své vyrovnávací paměti, ale při úplném stisknutí tlačítka uloží pouze poslední snímky. To znamená, že i když máte zpožděnou reakci na prchavý okamžik, jako je například vzlétání ptáků nebo upuštění nějakého předmětu, dokážete zachytit celou akci.

Jedním z nejvíce měřitelných rozdílů mezi modely Fuji X-T3Fuji X-H1 je lepší a jistější uchopení u Fuji X-H1, jehož účelem je usnadnit používání tohoto poměrně velkého  fotoaparátu v kombinaci  například s těžkým teleobjektivem, což bude na menším hůře uzpůsobeném těle Fuji XT-3 méně pohodlné. Rukojeť Fuji X-H1 je částečně spolu s pětiosou stabilizací obrazu odpovědná za podstatně větší rozměry a váhu těla Fuji X H-1.

 • Fuji X-H1: 673 g 139,8 x 97,3 x 85,5 mm
 • Fuji X-T3: 539 g 132,5 x 92,8 x 58,8 mm

 

Model Fuji X-H1 má tedy o 25% robustnější a silnější konstrukci, než Fuji X-T3 a také odolnost proti poškrábání, která odpovídá tvrdosti povrchu 8H.

Pouze Fuji X-H1 umožňuje náhled na horní displej, který zobrazuje všechna nejdůležitější nastavení a který zavinil odstranění kulatého voliče expozice.

Fuji X-H1 je  sice vlajkovou lodí od Fujifilmu, ale nový Fuji X-T3 má mnohem lepší video specifikace. Fuji XT-3 může zaznamenávat při vyšší frekvenci snímků v 4K s rychlejším přenosem dat a více možnostmi, pokud jde o kodeky a typy komprese. Také se Fuji XT-3 stává prvním bez zrcadlovým fotoaparátem (vlastně úplně prvním fotoaparátem) nabízejícím 4K / 60p při 10bitovém nastavení. Níže porovnání parametrů, pro natáčení videa:

Fuji X-T3

 • 4K až 60 snímků za sekundu
 • Kino 4K / DCI až 60 snímků za sekundu
 • 4K až 400Mbps
 • 4K s komprese IPB nebo All-I
 • Kodeky H.264 a H.265
 • Interní záznam v poměru 4: 2: 0 10 bitů
 • Externí záznam v poměru 4: 2: 2 10 bitů

Fuji X-H1

 • 4K až 30 snímků za sekundu
 • Cinema 4K / DCI při rychlosti 24 snímků za sekundu
 • 4K až 200Mbps
 • 4K s komprese IPB
 • H.264 kodek
 • Interní záznam v poměru 4: 2: 0 8 bitů
 • Externí nahrávání v poměru 4: 2: 2 8 bitů

Fuji X-T3 nabízí interní 10bitový záznam, což znamená, že zaznamená 64x více barevných hloubek než 8bitový Fuji X-T2. Nyní to sice nutně neznamená, že na vašem PC monitoru uvidíte lepší barvy, ale nabízí se vám větší prostor pro korekci barev při dalších případných úpravách. Hlavní výhodou komprese All-Intra je, že kóduje každý snímek jednotlivě a vyžaduje méně času na dekódování ve vašem počítači při následných úpravách.

Pro nahrávání videa 4K X-H1 ořezává snímač přibližně 1,17x, což znamená, že vaše zorné pole je užší. Fuji X-T3 zaznamenává okrajově větší rozdělení 1.18x při záznamu 4K při 50 nebo 60fps, ale používá celou šířku snímače až na 30p.

V režimu 1080p mohou oba fotoaparáty nahrávat až 60 snímků za sekundu nebo 120 snímků za sekundu ve vysokorychlostním režimu, aby nabízely lepší pomalý pohyb. V tomto případě také Fuji X-T3 používá vyšší přenosovou rychlost 200Mbps (v porovnání s 100Mbps). Existuje významnější výsledek ve prospěch Fuji XT-3:  1,29x, aby se zachovala lepší kvalita. Režim 120fps u Fuji X-H1 podal horší výsledek z důvodů poklesu ostrosti a nadměrnému aliasingu.

Existuje také rozdíl, pokud jde o maximální délku a trvání klipu:

Fuji X-T3

 • 4K / 30p až 30min
 • 4K / 60p až 20min
 • Full HD až 30min

Fuji X-H1

 • 4K až 15min
 • Full HD až 20 minut
 • 4K a Full HD až 30min s volitelným držadlem baterie

Oba fotoaparáty jsou vybaveny režimem Eternal film simulation (navržený pro video) a jsou schopny interně zaznamenávat plochý profil F-Log Fujifilm. Aktualizace firmwaru v roce 2018 slibuje hybridní log gama podporu pro model Fuji X-T3. F- a možnost pro novější Fuji XT-3 s minimální citlivostí ISO 640 (oproti  ISO 800 na starším FUJI  X-T2).

Oba fotoaparáty mají funkci tichého režimu, která umožňuje tiše ovládat fotoaparát pomocí dotykového displeje. Také vám dává možnost použít různé nastavení pro fotografie a video.

další nové funkce pro řadu Fuji X jsou funkce monochromatické úpravy, které  lépe vyladí teplé a chladné tóny režimů simulace filmů Monochrome a Acros a barevný efekt Chrome, který byl poprvé představen na středním formátu GFX 50s . Ten je založen na reversním filmu Fortia a poskytuje tonalitu vysoce kontrastním obrazům.

 

Fuji X-T3 má k dispozici další funkce, které nejsou k dispozici pro Fuji X-H1.

Nejprve máme Digital Microprism, což je nové pomocné manuální zaostření, která simuluje zaostřování pomocí starého školního hledáčku SLR.

Druhým je režim Night Vision, jehož úkolem je pomáhat zachovat noční přizpůsobení zraku tím, že je pozadí LCD šedé a text červený.

Třetí možností je nový režim Sportovní náhled. Fotoaparát nabízí snímač přibližně o 1,25x, což vám umožní pracovat s rozlišením 16,6 MP. EVF uchovává přirozený pohled na snímač, ale zobrazuje jasné rámečky, aby vám ukázal limit oříznuté oblasti, což znamená, že můžete skutečně vidět, co se děje mimo scénu, a předvídat lépe akci.

 

Malý rozdíl, který stojí za zmínku, je životnost baterie. Ačkoli oba fotoaparáty používají baterii NP-126S, Fuji X-T3 může zachytit 390 snímků na jedno nabití, zatímco Fuji X-H1 vydrží 310 snímků (standardy CIPA).

Při natáčení v 4K má  Fuji X-H1 výdrž: 35 minut, zatímco Fuji X-T3 vydrží o 5.minut déle. 

 

Fuji X-H1 je nejdražší fotoaparát v řadě APS-C s cenou kolem 49.000 Kč za tělo bez objektivu. Více se k němu však hodí robustní a drahý objektiv FUJINON XF 16-55mm / f 2,8 R LM WR za aktuální cenu 28.990 Kč.

celkem tedy tělo + objektiv 77.990 Kč

 

Fuji X-T3 začíná s maloobchodní cenou 39.000 Kč nebo ve zvýhodněném setu s objektivem FUJINON 18-55 / 2,8-4,0 za 49 000 kč

Jen pro informaci musím uvést, že zatím co na těle Fuji XT-3 nebyl rozpoznatelný rozdíl ve výsledku mezi oběma výše uvedenými objektivy, tak na Fuji X-H1 objektiv FUJINON 18-55 / 2,8-4,0 opticky nestačil a podal podstatně horší výsledek, nemluvě o podivné kombinaci mohutného těla s malým objektivem, pro Fuji X-H1 tedy dává jako základní objektiv smysl jen: FUJINON XF 16-55mm / f 2,8 R LM WR, který považuji za absolutní kvalitativní špičku ve své třídě.

 

Závěr

 

Ačkoli je Fuji X-H1 oficiálně vlajkovou lodí v řadě fotoaparátů řady X od společnosti Fujifilm, tak Fuji X-T3 přináší mnoho nových a špičkových funkcí, jako je 4K záznam při 60fps / 10-bit, zcela nový snímač s technologií BSI a vylepšené schopnosti autofokusu.

Cena vlajkové lodi od Fuji X-H1 je bez objektivu za poměrně podobnou cenu jako  Fuji X-T3. Fuji X-H1 má výhodu vzhledem k jeho pokročilé 5osé stabilizaci v těle, která je velmi užitečná a dále lepší odolnost proti oděru a poškození, což by mohl někdo upřednostnit oproti modernějším schopnostem Fuji XT-3

Fuji XT-3 je o polovinu lehčí a mnohem menší vč. výhody nových technologií a výhodné cenové kombinace s kvalitním stabilizovaným objektivem FUJINON 18-55 / 2,8-4,0.

Závěr je na každém fotografovi dle jeho požadavků a potřeb. Rozhodnutí však není nijak jednoznačné a jednoduché.

 

fotoaparáty
srovnání

galerie Fuji X H-1