Fuji XT-3

nejlepší fotoaparát s čipem APS-C: Fuji XT-3

Sdílet na Facebooku

Fuji XT-3, nejkvalitnější kompaktní bezzrcadlovka s čipem APS-C na trhu

Rozhodl jsem se podrobně otestovat nejnovější kompaktní bezzrcadlovku od Fuji, konkrétně bezkonkurenční Fuji XT-3.

Fuji XT-3 mne ve velmi krátké chvíli přesvědčil, že je bez všech pochybností absolutně nejlepší dostupný fotoaparát s čipem APS-C na světě a to po všech směrech.

Výsledné fotografie jsou téměř na úrovni fotoaparátů s čipem Full frame, šum je i při velmi vysokém ISO 10 000 téměř neznatelný, mírný a nerušivý, 4K video perfektně zaostřuje ve velmi komplikovaných podmínkách ve dne i v noci.

Nejzásadnější přednosti Fuji XT-3 však nejsou perfektně zaostřené výsledné fotografie se kterými můžete na 100 % počítat, ale celkové barevné podání a emoce, které navazují na tradici a úspěšnou minulost kinofilmových zrcadlovek Fuji.

 

Fotoaparát nabízí níže uvedené možnosti nastavení barevného podání:

1.  PROVIA / Standard

2.  VELVIA / Živé (krajina a příroda)

3.  ASTIA /Nižší (měkčí barvy a kontrast pro snivé podání)

4.  CLASSIC CHROME / (měkké barvy, stín a kontrast pro klidný vzhled)

5.  Pro Neg. Hi / (portrétní s lehce vylepšeným kontrastem)

6.  Pro Neg. Std / (portrét s měkkými gradacemi a tóny pokožky)

7.  ETERNA / Kino (jemné barvy a bohatý tón stínu vhodný pro video ve filmovém vzhledu)

8.  ACROS / (černobílé snímání s výraznými detaily a ostrostí)

9.  MONOCHROMATICKÝ / černobílá

10.  SÉPIE / vzhled staré fotografie

 

Další silnou předností fotoaparátu Fuji XT-3, je skvělé ovládání nejzákladnějších fotografických nastavení přímo kruhovými voliči na těle fotoaparátu a především nastavení clony na objektivu.

Velmi rychle bez nutnosti použití menu a dalších podmenu, nastavíte: clonu, hodnotu citlivosti ISO, čas závěrky, expozici.

pravým horním kruhovým voličem dále jednoduše nastavíte režim měření expozice: 

1. bodové (fotoaparát zaměří expozici na základě zaměřeného cíle)

2. na střed (fotoaparát proměří celý snímek, ale upřednostní oblast v jeho středu)

3. multi (fotoaparát okamžitě určí expozici na základě analýzy kompozice snímku, barvy objektů a rozložení jasu), jedná se o nejpoužívanější nastavení

4. průměr (fotoaparát bude nastaven na průměrnou hodnotu celého snímku. Tato možnost zajišťuje konzistentní expozici na více snímcích pořízených při stejném            osvětlení a je velmi vhodná zejména při fotografování krajin a portrétů osob oblečených v černé nebo bílé barvě.

 

Na zadní části těla můžete dále pomocí křížového čtyř tlačítkového voliče, nastavit horním tlačítkem základní zaostřování fotoaparátu:

1. Single point (fotoaparát zaostří na objekt ve vybraném bodě zaostření)

2. Zone (fotoaparát zaostří na objekt ve vybrané zóně zaostření)

3. Wide (fotoaparát automaticky zaostřuje na kontrastní objekty, na displeji se zobrazují zaostřené oblasti)

4. ALL (umožňuje individuální ruční posun zaostřovacího bodu pomocí malého kruhového ovladače na zadní části těla)

Pomocí křížového voliče na zadní části těla dále nastavíte:

Pravé tlačítko: vyvážení bílé

Levé tlačítko, výše popsané barevné podání (Provia, Velvia, Astia, Classic Chrome, Pro Neg. H.1, Pro Neg. Std, Eterna kino, Acros, Monochromatický, Sépie).

Spodním tlačítkem zadního křížového voliče nastavíte změnu nízkého a vysokého výkonu fotoaparátu.

Pod zadním křížovým voličem na těle fotoaparátu je malé tlačítko (DISP BACK) pomocí kterého měníte údaje na zadním displeji fotoaparátu.

 

Nad zadním křížovým voličem najdete velmi důležité tlačítko Q, kterým máte přístup do dalších základních nastavení (zrychlený přístup).

Konkrétně: vlastní nastavení, režim ostření, dynamický rozsah, vyvážení bílé, regulaci šumu, velikost snímku, kvalita snímku (RAW, Fine,  RAW+ Fina, Normal, Raw + Normal), simulace filmu, zvýraznění tónu, potlačení tónu, barva, regulace ostření, varianty samospouště, možnosti detekce obličeje v zaostřovacím systému, nastavení blesku, jas displeje.

Další důležitá nastavení vám umožní horní kruhový volič, kterým rychle upravíte hodnotu ISO, pod tímto voličem je dále jednoduchým pootočením možnost nastavení:

videokamery, bracketing, vysokorychlostní snímání, nízkorychlostní snímání, snímání po jednom snímku, vícenásobná expozice, rozšířený filtr, panorama.

 

V zadní části těla fotoaparátu jsou dále tlačítka pro mazání snímku, prohlížení snímku, fixování a uvolnění zaostření (AE-l, AF-L), kruhový pomocný volič a samozřejmě tlačítko MENU/OK.

V čelní pravé části fotoaparátu vedle objektivu je malý nenápadný kruhový volič, který umožňuje tři nastavení: (M) manuální ostření, (C) automatické zaostření, (S) zaostření se zvukovým signálem, pípnutím.

 

Ve velmi obsáhlém menu máte dále možnosti nastavení, které zde nebudu všechny vypisovat, protože by se jednalo o velmi dlouhý seznam.

 

Z rozsáhlých možností uvedu jen několik důležitých nastavení.

Velmi rozsáhlé možnosti zaostřování, ve kterých najdete možnost, která vám zjednoduší manuální zaostřování, konkrétně zčervenání správně zaostřeného předmětu, krajiny, budov, atd. ... čímž máte jistotu dobrého výsledku.

Výše uvedená funkce je velmi praktická, protože na širokém ohnisku je správné manuální zaostření velmi problematické, oproti například manuálnímu zaostření u teleobjektivu s maximálním přiblížením při ohnisku 200 - 300 mm kde vidíte detail.

 

Další praktickou funkcí je nastavení focení bez objektivu, díky kterému můžete použít redukci pro objektivy Canon a jiných značek, u kterých musíte zaostřovat ručně. Avšak pozor! Bez nastavení funkce (fotografování bez objektivu), vám nebude při nasazení adaptéru cizí objektiv fungovat (cena adaptéru činí cca. 2.000 Kč).

Momentálně se dá samozřejmě za vyšší cenu okolo 7.500 Kč přímo v prodejně FUJI Foto v Hybernské ulici, Praha 1, pořídit i adaptér podporující fotografování například s objektivy Canon s možností automatického zaostřování. V praxi však počítejte s pomalejším a nervózním zaostřením a nepoužitelností pro natáčení videa, které je narušováno zvukem přeostřování a cvakání objektivu. Cvakání a nervózní přeostřování se mi vyskytovalo u všech objektivů Canon, Sigma, Tamron.

Adaptéry jsou tedy dobré, pokud máte stejně jako já arzenál objektivů jiné značky, ale s určitým omezením. Výsledná fotografie však byla vždy k mému překvapení dobře zaostřená.

 

Pokud se nyní vrátím k ovládání fotoaparátu, musím uvést, že Fuji XT-3 není vhodný pro začátečníky kteří preferují plně automatický režim, plnou automatiku u Fuji XT-3, by jste hledali marně.

Jediný poloautomatický režim je v případě nastavení priority clony, možnost (A) automatické doměřování času závěrky. Díky kruhovým voličům na těle Fuji XT-3 je však veškeré nastavení jednoduché, rychlé a mne osobně poskytuje radost z focení, připomínající staré kinofilmové fotoaparáty.

 

Rozhodně si může být každý jistý, že s žádným jiným fotoaparátem, než s Fuji XT-3, nenastavíte tak rychle a snadně: čas závěrky, clonu, expozici, citlivost ISO a to i pokud máte hledáček přímo přitisknut k oku.

 

Nyní k ideální optice, tedy jaký zvolit objektiv:

 

Oproti Canonu a Nikonu, jsou všechny i základní objektivy v perfektní kvalitě a velmi vyrovnané svým výkonem a liší se jen vlastnostmi, velikostí, odolností.

Ideální volbou pro Fuji XT-3 je základní objektiv: FUJINON XF 18-55mm/f2,8-4 R LM OIS, který v době tohoto testu (leden 2019) pořídíte samostatně za 18.990 Kč, pokud však koupíte fotoaparát ve výhodném setu s tímto objektivem

Cena Fuji XT-3 tělo: 39.990 Kč

Cena Fuji XT-3 + FUJINON XF 18-55mm/f2,8-4 R LM OIS: 49.990 Kč

 

Objektiv FUJINON XF 18-55mm/f2,8-4 R LM OIS, je malý, lehký a velmi dobrý po optické stránce

Výhody: nízká váha, perfektní kresba, stabilizátor obrazu, malý průměr filtru.

Nevýhody: objektiv není utěsněn proti vodě a prachu.

 

Další variantou objektivu je robustní: FUJINON XF 16-55mm/f2.8 R LM WR, za 28.990 Kč

 

Cena tohoto objektivu je sice vysoká, ale objektiv je po optické stránce absolutně dokonalý.

Výhody: dokonalá ostrá kresba, perfektní odolnost proti vodě a prachu, skvělá světelnost f/2,8 v celém rozsahu zoomu.

Nevýhody: objektiv postrádá stabilizaci obrazu, záporem je též velká váha a rozměry, čímž dochází na malém těle s obrovským objektivem k nevyváženosti.

 

Stabilizátor objektivu je u Fuji XT-3 důležitý, protože Fuji XT-3 žel oproti skvělé a větší Fuji XT-H1, nemá stabilizaci obrazu, což je jediná nevýhoda XT-3ky.

Pokud se vrátím k nabídce objektivů od FUJINON, máte možnost velmi dobrého výběru, počínaje širokoúhlým, zoom, teleobjektivy až po pevná ohniska všech možných rozsahů, se 100% jistotou velmi vysoké kvality.

 

Závěrečné hodnocení:

 

Fuji XT-3 určitě zamotá hlavu každému fotografovi, který bude mít možnost tento skvělý fotoaparát v praxi vyzkoušet, v mém případě navíc probíhal test v zamračeném, větrném a deštivém počasí, které střídalo sněžení, horší světelné podmínky jsem snad ani nemohl mít.

Pokud mluvím za sebe, jakožto uživatele rozsáhlé výbavy značky Canon, nemohu se vyjádřit jinak, než že Canon i Nikon v kategorii fotoaparátů s čipem APS-C zcela zaspali a žádný jejich model se nemůže Fuji XT-3 vyrovnat nebo jen přiblížit.

Dle mých osobních zkušeností Fuji XT-3 svou kvalitou šlape na paty i fotoaparátů se senzorem Full frame.

 

Ke všem výše uvedeným kvalitám si dále připočtěte: perfektní zaostřovací systém, nejlepší video ze všech mnou vyzkoušených fotoaparátů, rychlost focení jako u Canonu D1 X, malou váhu a skvělou skladnost.

Nejkvalitnější výstup z JPG, který vás v běžných situacích přesvědčí neztrácet čas s úpravou RAWU.

Jak už jsem však uvedl výše, nejzásadnější předností je skvělé barevné podání.

Fuji XT-3 je tedy  velmi podařený fotoaparát, který bude těžko hledat konkurenta, kromě přístrojů z vlastních řad, jako Fuji XT H1 nebo skvělý starší Fuji XT-2.

 

Technická specifikace:

Obrazový snímač
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 26 Mpx
Typ snímače: BSI-CMOS
Rozlišení fotografií: 6240x4160
Poměr stran snímku: 16:9, 1:1, 3:2
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ne
Velikost snímače (mm): 23,5x15,6
  • konstrukce odolná proti povětrnostním vlivům (odolná vůči stříkající vodě, prachu a mrazu)
  • 0,5-palcový hledáček, s rozlišením  3,69 milionu bodů EVF s zvětšením 0,75x
  • 3cestný sklopný LCD dotykový displej s rozlišením 1,04 miliony bodů 
  • 15min (režim T) až 1 / 8000s nebo až 1 / 32000s s elektronickou závěrkou
  • Režim simulace filmu Eterna pro video a interní F-protokol
  • slot pro duální SD kartu (UHS-II)
  • 3,5 mm konektory pro mikrofon a sluchátka
  • Bluetooth a WiFi připojení

 

 

 

 

Fotoaparátsrovnání

Galerie Fuji XT-3