CANON EOS R

digitální bezzrcadlovkA Canon EOS R

Sdílet na Facebooku

přelomová bezzrcadlovka EOS R od Canonu ,nabízí vynikající dílenské zpracování, příjemnou ergonomii a možnost osazení zcela nových objektivů FullFrame systémový kompakt s CMOS senzorem o rozlišení 30,1 Mpx, rozsah ISO s nativními hodnotami 100-40,000, které můžete rozšířit na 50-102,400, s s hledáčkem s 3.69 miliony bodů a dotykovým výklopným 3.2

V dnešním testu jsem se zaměřil, na novinku Canon EOS R.

Vzhledem k tomu, že k Canonu R není moc dostupných informací, rozhodl jsem se pro podrobnější test, který ukáže přednosti a slabiny fotoaparátu.

Nyní k základním parametrům:

Full Frame systémový kompakt s CMOS senzorem o rozlišení 30,1 Mpx, rozsah ISO s nativními hodnotami 100 - 40 000, které můžete rozšířit na 50 - 102 400, s hledáčkem s 3.69 miliony bodů a dotykovým výklopným 3.2" LCD displejem s rozlišením 2,1 mil. bodů. Fotoaparát má možnost nahrávat video v rozlišení Full HD 60p i 4K 30p. 4K video využívá dvou kodeků ALL-I a IPB s možností nastavení datového toku na 420Mb/s a 120Mb/s. Profesionální fotografové využití maximální rychlosti závěrky 1/8000s, tak jako detekci obličejů a ocení schopnosti ostřícího systému Dual Pixel AF s pokrytím plochy senzoru 100 % vertikálně a 88 % horizontálně dohromady s počtem 5 655 ostřících bodů.

 • Plnoformátový snímač s rozlišením 30,3 Mpx
 • Nejnovější procesor Digic 8
 • Schopnost zaostření v téměř úplné tmě
 • 3,15" dotykový displej s variabilním úhlem natočení
 • Multifunkční dotyková lišta
 • Elektronický hledáček s vysokým rozlišením 3,69 milionů bodů
 • Nahrává video v 10bitovém 4K rozlišení
 • Možnost osazení zcela novými objektivy RF (s adaptérem i EF a EF-S)
 • Vynikající rychlé ostření s technologií Dual Pixel CMOS AF
 • Konektor USB-C + WiFi
 • Možnost absolutně tichého snímání

Fotografům a filmařům s objektivy řady EF a EF-S nabídne Canon EOS R pestrou kompatibilitu díky dodávanému adaptéru, který je součástí balení v základní ceně.

Aktuální cena (prosinec 2018), Canon EOS R tělo bez objektivu: 64.990 Kč

Nyní jaká je má zkušenost s tímto fotoaparátem:

Po několika týdnech testování, bez ohledu na kritiku prodavačů ve foto obchodě a některých negativních článků, jsem s tímto fotoaparátem velmi spokojen a domnívám se, že Canon EOS R se velmi povedl.

Z porovnání stejných snímků s Canonem EOS 5D Mark IV a Canonem 1D-X Mark II je zřejmé, že došlo k posunu ohledně kvality jemných detailů, Canon EOS R, je nepatrně lepší než Canon 5D Mark IV a to i na vysokých hodnotách ISO.

Začnu netradičně lehce negativními vlastnostmi Canonu R:

Neúplně jsem si osvojil systém zaostřování, protože po zadání režimu: 1 bodové AF, nebo  rozšířená AF oblast,  jsem předpokládal, že následně dojde k zaostření na středu snímků, ale v 80% případů se vždy zobrazil zaostřovací bod vlevo nahoře a pokud jsem chtěl zaostřit na střed, musel jsem vždy přes dotykový display dotekem prstu kliknout na prostředek display a až poté fotoaparát ostřil na střed, což docela zdržuje práci, další zbylé možnosti zaostřování jsou: rozšířená oblast, zónové a další vícebodové a zaostřovací bod, které vždy upřednostní předmět v popředí, tj nespolehlivý způsob na akční fotografování, takže v podstatě  neexistuje žádné nastavení, které by si automaticky při větším zaclonění spolehlivě a na 100% zaostřilo na střed, jako například u Canonu 5D Mark IV. 

Dále mne velmi zamrzelo, že nelze v absolutně tichém režimu fotit na rychlé kontinuální snímání 8,4 snímků/s, to je velká škoda, protože například v divadle kde je nevhodné rušit  cvakáním závěrky, kdy musíte mít ve špatných světelných podmínkách velmi vysokou hodnotu ISO, často hraniční čas závěrky pro focení z ruky 15s - 100s, je vždy bezpečnější fotit na rychlé sekvenční snímání, protože rychlé sekvenční snímání  s vysokou pravděpodobností zvyšuje šanci , aby se pár snímků podařilo zaostřit v požadované kvalitě, žel ovšem u Canonu R na tichý režim můžete fotit jen maximální pomalou rychlostí po jednom snímku, stejné omezení máte i při zapnutí režimu Dual pixel, i u nastavení Dual Pixel které umožňuje částečně korigovat špatně vyfocený rozechvělý snímek, přestane fungovat rychlé kontinuální snímání.

Dále jsem též lehce bojoval s pevnou rukou, vzhledem k určité nevyváženosti malého a lehkého těla  fotoaparátu a naopak těžkého objektivu, oproti například  fotografování s Canonem 5D Mark IV který se drží perfektně, ze stativu samozřejmě máte u Canonu R vše perfektní se 100% jistotou skvělých výsledků, z ruky si ale musím ještě zvykat, samozřejmě při slunečném počasí kdy máte ISO: 100 a 1000/s jste v pohodě, ale v prosincovém chmurném počasí kdy jsem nastavoval ISO: 400-800 i více a pohyboval se na hranici 40 - 125/s bylo celkem dost snímků rozmázlých.

Poslední drobnost mám vůči dotykovému displayi, je škoda, že není dotykový ve všech režimech (viz: fotogalerie menu display), tj. při rychlé potřebě nastavení ISO, expozice a dalších ,si musíte zvykat, že v několika režimech displaye, je ovládání pouze dotykové a v jednom režimu výhradně nejprve prostřednictvím tlačítka Q a až následně dotykově, pokud spěcháte a  venku je špatná viditelnost, začíná pršet a foukat vítr, je velmi snadné poplést zda nastavovat dotykově, či tlačítkem Q a až následně dotykově, nebo křížovým voličem, protože ani ISO a expozici žádným tlačítkem na těle fotoaparátu toto nenastavíte, časem se na to však dá zvyknout.

Samozřejmě, že pokud si mohu vybrat, vždy budu preferovat klasické ovládání dvěma kolečky (Canon 7D, 5D, D1), které považuji za nejlepší dostupné na světě a pro profesionální práci absolutně vyhovující a ovládání Canonu R, se v tomto směru zcela odklonilo, dá se na něj ale zvyknout, i když je podstatně méně intuitivní a uživatelsky přívětivé.

 

Nyní k výhodám: 

I Když se nejedná o malinký fotoaparát do kapsy, určitě se vám dostává nejmenší a nejlehčí možný fotoaparát s čipem Full Frame od Canonu a při celodenním focení vás budou podstatně méně bolet záda než u tradičních zrcadlovek. Váhu a zátěž v podstatě činí jen objektiv, který ať použijete Canon, Tamron nebo Sigmu, bude vždy větších rozměrů. Máte však o něco menší brašnu a zátěž, než například u Canonu 6D a výrazně menší zátěž než s těžkým Canonem 5D Mark a o D1 ani nemluvě, nejlehčí a nejmenší varianta objektivu je: adaptér + Canon EF- S 24-70 f/4, všechny ostatní poté narůstají na váze, tj. Canon 24 - 70 f/2,8, Canon 24 - 105 f/4,0, Tamron 24-70 f/2,8, Sigma 24 - 70 f/2,8 Art.

Pokud se jedná o kvalitu vs. zvolený objektiv, tak musím uvést, že se mi méně spolehlivě osvědčily objektivy řady Canon L a to hlavně objektiv Canon 24-105 f/4 L, který měl mnoho fotek s měkkou kresbou nebo špatným zaostřením. Nejlepší výkon u zoom objektivu podával Tamron 24-70 f/2,8 a absolutně nejlepší výsledek asi nikoho nepřekvapí, že dosáhl objektiv pevné ohnisko: Sigma 24 mm f/1,4 z řady Art a Sigma 20 mm f/1,4 Art. 

Velmi pochválit musím kvalitu snímků a jemný detail a jen mne mrzí, že není léto a první zkušenosti s Canonem R jsou v pochmurném prosincovém počasí. Rozhodně však Canon R poskytuje perfektní ostré snímky a kvalita Canonu R patří k tomu nejlepšímu na trhu, i video 4K je skvělé a spolehlivé. 1. ledna 2018 jsem pro grafika, který připravoval vizualizace pro naši reklamní kampaň, potřeboval vyfotit teleobjektivem z obce Vysoký Újezd panorama Prahy (Britskou čtvrť). Bylo zataženo a lehký déšť, téměř nefotitelné podmínky. Vzal jsem tedy stativ, Canon 5D Mark IV a Canon R. Výsledná kvalita i přes zrnitost a šum nedopadla ani u jednoho fotoaparátu špatně. Výsledek byl ale výrazně ve prospěch Canonu R. V praxi jsem se tedy přesvědčil, že Canon R podává momentálně nejlepší možné výsledky, které lze očekávat od fotoaparátu Canon, ne v ovládání, ne v rychlosti, ale ve výsledném rozlišení, kontrastu, detailu a celkové kvalitě obrazu.

Vlastníky výbavy Canon potěší stejně jako mne, že součástí základního balení je v základní ceně bez příplatku adaptér na objektivy Canon EF a EF-S. Mohu potvrdit, že všechny objektivy fungují dobře a spolehlivě, mimo Sigma 35 mm F/1,4 Art.

Velmi pochválit musím i hledáček s rozlišením 3,69 milionů bodů. Sice stále raději pozoruji svět prostřednictvím velkého optického hledáčku, ale tento digitální z Canonu R je perfektní.

Absolutně skvělé je díky systému bez zrcátka automatické zakrytí čipu, který je chráněn proti prachu, dešti, sněhu a poškození. Můžete tedy bez obav měnit objektivy, ale pozor, nejprve nesmíte zapomenout Canon R vypnout. V zapnutém stavu je čip odhalen a nechráněn. Vypnutím se automaticky zakryje plastovým krytem.

Na závěr tedy mohu uvést, že Canon R je vynikající fotoaparát s perfektní kvalitou výsledných fotek nad Canonem 5D Mark IV. Ne však ovládáním, chvíli vám bude trvat, než si osvojíte ovládání a menu. Poté jakmile si zvyknete, dostává se vám vynikající fotoaparát s bez kompromisní kvalitou velmi vhodný na cestování a reportáž. Nástroj k profesionální fotografické práci, případně i pro velmi náročné neprofesionály.

menu a nastaveníporovnání
fotogalerie