Canon EOS 7D Mark II

poloprofesionální zrcadlovka Canon 7D Mark II

Sdílet na Facebooku

nejlepší poloprofesionální zrcadlovka od Canonu s čipem APSC, Canon 7D Mark II

Dnešní test jsem věnoval fotoaparátu Canon EOS 7D Mark II, který je sice k dnešnímu dni na trhu již přes čtyři roky, ale díky svým kvalitám - rychlosti, odolnému zpracování a nadstandartnímu ovládání, patří k nejlepším zrcadlovkám s čipem velikosti APSC.

Ovládání Canonu 7D Mark II, je téměř shodné s plně profesionálním Canonem 5 D Mark III a IV, vč. shodného akumulátoru, což je pro vlastníky těchto zrcadlovek velká výhoda. Další výhoda je velmi odolné tělo z hořčíkové slitiny, které snese i drsnější podmínky, a to narozdíl od Canonu EOS 80D nebo Canonu EOS 77D.

Asi nejzásadnější výhodou tohoto fotoaparátu je zaostřovací systém a rychlost závěrky až 10/s. 

Maximální rychlost sériového snímání je díky dvěma senzorům Digic 6 10fps s průběžným návratem zrcátka, což umožňuje během série kontinuálně ostřit...pozor!! nutností je rychlá karta, kterou není dnes problém obstarat, protože vnitřní paměť vystačí „jen“ 31 RAW, případně pokud fotíte do JPG, tak zcela dostačujících 1090 JPG. AF systém v 7D Mark II je plně přizpůsobitelný, podobně stejně jako u staršího plně profesionálního Canonu 5D Mark III nebo profi Canonu 1D X. AF systém u Canon 7D Mark II je však dle mého názoru o stupeň lepší než u staršího profi Canonu 5D Mark III. Nastavení AF zaostřování je u Canonu 7D Mark II v menu věnováno pět záložek a jedná se o samostatnou fotografickou disciplínu. Asi nejzajímavější je možnost nastavit si chování AF tracking. Ve fotoaparátu je pět přednastavení pro různě se pohybující objekty a každé lze upravit pomocí tří parametrů v několika krocích: citlivosti sledování, zrychlení / zpomalení, sledování a automatického přepínání AF bodu. Téměř shodné nastavení má i profesionální Canon 5D Mark III a IV.

Stejně jako u Profi střídy Canon 5D Mark, má Canon 7D Mark II, dvě kolečka s možností nastavení clony, času závěrky, expozice, shodně s profi Canonem 5D Mark se všechny parametry u Canonu 7D Mark II nastavují velmi rychle a intuitivně.

Bez nutnosti vstupovat do menu, rychle nastavíte i hodnotu ISO, vyvážení bílé barvy, případně picture Style, které umožňuje nastavení: ostrost, kontrast, saturace, tón barvy.

Na horní pravé části, vstoupíte jedním tlačítkem do nastavení zaostřovacího systému, které okamžitě umožní nastavení způsobu zaostřování: ruční výběr bodový, ruční výběr jeden bod, rozšíření AF oblasti, rozšíření AF okolí, zónový AF, rozšířený zónový AF, 65 bodů AF.

Samozřejmostí Canonu 7D Mark II je i horní malý pomocný display s podsvícením, kde si můžete zkontrolovat například režim rychlosti závěrky, clonu, expozici, počet snímků zbývajících na paměťové kartě.

Vedle horního osvětleného pomocného displaye jsou další tlačítka pro vyvážení bílé a nastavení způsobu měření: poměrové měření, částečné měření, celoplošné měření se zdůrazněným středem a dále režim řízení pro zaostřování ONE SHOT pro nepohybující se předměty, AI FOCUS univerzální, AI SERVO, pro pohybující se předměty, dále nastavení hodnoty ISO, která se dá ještě v menu rozšířit až na hodnotu H (51 200) a nakonec tlačítko pro osvětlení displaye.

Hlavní volič fotografických režimů je vlevo nahoře a umožňuje tři přednastavená nastavení: plnou automatiku, prioritu času, prioritu clony, manuální nastavení, automatiku s přednastavením některých hodnot.)

Canon 7D mark II, má samozřejmě i možnost pořizování videa v rozlišení fool HD.

Velkou výhodou je slot s možností focení na dvě paměťové karty: SD card a Compatct Flash.

Nyní k samotné využitelnosti:

Fotoaparát je velmi univerzální, ale jeho hlavní silnou stránkou je díky nadprůměrné rychlosti a skvělému zaostřovacímu systému akční fotografování a sport. Je nutno dodat, že právě v akční fotografii a sportu se Canonu 7D Mark II nevyrovná podobně vybavený Canon EOS 80D, 77D a ani o třídu výše postavený Canon 5D Mark III a 5D Mark IV.

Další využití má jako náhradní menší a lehčí  tělo, je určitě menší a podstatně lehčí než Canon 5D Mark III a nový 5D Mark IV a pokud například fotíte interiéry a architekturu, kterou později vkládáte na WEB vč. konverze snímku, plně vám Canon 7D Mark II vystačí, aniž by jste se museli celý den vláčet s podstatně těžším Canonm 5D Mark III nebo IV.

Samozřejmě, že jakmile se specializujete na krajinu, nebo jakékoliv focení, které vyžaduje velké zvětšeniny a jemný detail, je sice Canon 7D Mark II velmi kvalitní fotoaparát, ale při jeho ceně, je lépe investovat do Canonu s čipem Full frame, například minimálně do Canonu 6D nebo do Canonu 5D Mark IV, který se však cenou vč. objektivu blíží nebo překonává částku 100.000 Kč. Fotoaparáty s čipem kinofilmového políčka Full frame však mají, pokud se jedná o dinamický rozsah, jemný detail, kresbu a celkový dojem z výsledné fotografie nesrovanetlně lepší výstup, především vzhledem k možnostem a velikosti čipu, rozdíl je však většinou znát až při zvětšení 1:1.

Při focení na vysoké hodnoty ISO je již rozdíl mezi fotoaparáty s čipem APSC a Full frame velmi zásadní.

Pro běžného pokročilého amatéra, turistu, rodinu, je však canon 7D Mark II velmi kvalitní poloprofesionální fotoaparát a plně uspokojí i potřeby velmi náročného nadšence.

Vzhledem k výstupní kvalitě fotoaparátu Canon 7D Mark II je důležité správně zvolená optika, tj. konkrétní objektiv. Setový objektiv Canon 18-135 f/3,5 -5,6 je na velmi dobré úrovni s velmi spolehlivým zaostřovacím systémem a běžnému uživateli plně dostačí. Kdo je však velmi náročný, nebude s tímto objektivem především u focení krajiny spokojen a investuje do světelnějšího objektuvu Sigma 18-35 f/1,4 nebo Sigma 17-55 f/2,8 (Sigmu 17-55 f/2,8 bych doporučil jako nejvhodnější volbu). Skutečně kvalitní, ale velmi drahý a zastaralý Canon 17-55 f/2,8, případně lze využít starší Canon 17-40 mm f/4,0, který byl určen jako širokoúhlý na Full frame a nemá stabilizaci obrazu. Zcela nedoporučuji Tamron 17-50 f/2,8, který jsem testoval a velmi mne zklamal. Velmi špatná volba jsou též optické propadáky Canon 17-85 f/3,5-5,6 a Canon 15-85 f/3,5-5,6 a nepoužitelný starší verze Canon 18-50 f/3,5-5,6. Těmto se vyhněte obloukem.

Vzhledem k tomu, že je fotoaparát na trhu již několik let, postrádá například dotykový display a možnost 4K videa, což však nepovažuji za podstatné, protože nejzásadnější u fotoaparátu jsou výsledky (cílové fotky), rychlost, spolehlivost a odolnost.

Velkou výhodou Canonu 7D Mark II je jeho stabilita výkonu za každého počasí a podmínek.

Jako největší zápor u Canonu 7D Mark II považuji jeho cenu, která je dle mého názoru vysoká, a to především oproti jeho předchůdci staršímu Canonu 7D. Dnes sice jeho cena již klesla na přijatelnější částku okolo 38.000 Kč za tělo, původní cena (cca. okolo 49.000 Kč) byla velmi nepřiměřená, ale každá sranda něco stojí a kdo chce kvalitu, musí investovat, respektive, každý si musí hledat poměr cena / výkon.

Na konkurenci od Fuji a Sony, však Canon 7D mark II  i přes své veškeré klady a kvalitu po optické stránce už nestačí, nabízí však travlou kvalitu, velký výběr příslušenství, vídrž a spolehlivost.

srovnánígalerie