nový objektiv Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2

špičkový světelný objektiv: Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2

Sdílet na Facebooku

Základní světelný objektiv pro fotoaparáty s Full frame čipem

Rozhodl jsem se důkladně vyzkoušet tento světelný objektiv a to konkrétně na Canonu 5D Mark IV a Canonu R. Testovaný objektiv Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2 k dnešnímu dni testu pořídíte za 34.990 Kč.

Než uvedu svou zkušenost, popíši aktuální situaci na trhu, kdy každý vlastník a uživatel  zrcadlovky, nebo dnes již i bez zrcadlovky s čipem Full frame, potřebuje minimálně jeden univerzální objektiv v rozsahu 24-70 nebo 24-105 mm.

Pokud začneme od nejdražšího, nabízí se nám Canon 24-70/f2,8 který je však  o citelných  30.000 Kč dražší, Canon 24-70 f/2,8 však  postrádá stabilizátor obrazu a  i z hlediska optického výkonu dle mého názoru, není lepší než Tamron , ba naopak,  ve střední části snímku, si myslím, že  ho testovaný Tamron překonává.  Samozřejmě, že Canon 24-70 f/2,8 má lepší utěsnění a zpracování těla a perfektně rychle a přesně  zaostřuje, asi o trochu lépe než Tamron, navýšení o 30.000,- kč oproti Tamronu, však  není ničím ospraveditelné.

Dále máme na trhu hlavního konkurenta Tamronu, novou Sigmu 24-70/f2,8 řady Art. A i když mám z řady Art několik objektivů, tak v případě ohniska 24-70 f/2,8 bych upřednostnil Tamron. Proč?

Objektiv Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2, je menší a lehčí, nabízí pětiletou záruku a to i pro Firmy, kresba je u obou objektivů víceméně srovnatelná, Tamron se mi však zdá lepší z hlediska rychlosti a přesnosti zaostřování.

Tamron mile překvapil i vzhledem a zpracování, i zde je nutné jen chválit, objektiv se velmi povedl, nyní však k optickému výkonu a konkrétním zkušenostem.

Objektiv Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2, je dle mého názoru jeden z nejlepších, ne li nejlepší objektiv 24-70 f/2,8 na trhu, kresba je perfektní, ve střední části snímku absolutně dokonalá, ale vzhledem k tomu, že žádný objektiv není dokonalý, tak i Tamron má svá slabá místa:

níže minusy:

- horší kresba při ohnisku 24mm na levé části snímku ( viditelné pouze při velkém zvětšení )

- chromatická aberace ( snadno lze odstranit ve foto editoru )

- při stejně nastavených hodnotách clony a ISO, podává Tamron oproti objektivům Canon nebo Sigma, tamvší a podexponované snímky

- při stejně nastavených hodnotách clony a ISO, podává Tamron oproti objektivům  Canon nebo Sigma  delší časy závěrky.

- Tamron se neosvědčil na fotografování portrétů.

- velká váha

Níže plusy:

+ velmi dobrá cena v porovnání s konkurencí

+ perfektní ostrá kresba a to předevší uprostřed snímku

+ velmi dobrá kresba u focení krajiny a města

+ spolehlivé a rychlé zaostřování

+ perfektní zpracování a vzhled

+ velmi dobrý výkon již při otevřené cloně f/2,8

 

Napadlo mne Tamron srovnat s nejčastěji používaným základním zoomem: velmi kvalitním a povedeným objektivem  Canon 24-105 /f4 nové generace a se špičkovým objektivem Sigma 24mm ARTH f/1,4 ( pevné ohnisko ).

Určitě není překvapení, že na pevné ohnisko Sigma 24mm f/1,4 Tamron nedosahuje a, že se mu nemůže  jako zoomový objektiv vyrovnat, ale přesto mne zajímalo  srovnání, což můžete posoudit na výřezech ze zvětšených fotografií, co, ale pro mne překvapení bylo, že Tamron 24-70 podával mírně lepší optický výkon, než objektiv  Canon 24-105/f4 nové generace a též, než objektiv  Canon 24-70/f4, kromě levé strany snímku při zvětšení 1:1, rozdíli jsou u těchto velmi kvalitních objektivů běžným  náhledem téměř nepostřehnutelné a  těžko viditelné, pokud opravdu neprovedete velké zvětšení a výřez. Toto srovnání však neplatí u fotografování portrétů, kde je spolehlivější objektiv od Canonu, nebo Sigma.

Na závěr tedy musím Objektiv Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2  jen doporučit a nemohu neuvést, že Objektiv Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD G2 považuji za nejlepší momentální volbu krajinářského objektivu na trhu v rozsahu ohniska  24-70, případně 24-105, cenou, výkonem, vzhledem, velikostí.

 

 

Parametry dle výrobce:

Objektiv
Optický zoom: 2,9 x
Minimální ohnisková vzdálenost: 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost: 70 mm
Světelnost objektivu zoom: 2,8
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F): 2,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F): 2,8
Maximální clona (F): 22
Konstrukce objektivu: 17 členů / 12 skupin
Stabilizátor optický: Ano
Crop faktor: 1 x
Typ slunecní clony: Ano (součást balení)
Balení obsahuje: Clona, přední krytka, zadní krytka, pouzdro
Délka objektivu: 111 mm
Počet lamel clony: 9
Ultrasonické ostření: Ano
3D objektiv: Ne
Rozdělení podle ohniska: Základní
Vhodný pro formát snímače:: Full Frame
Typ bajonetu: Canon EF
 
Zaostřování
Minimální zaostřovací vzdálenost: 38 cm
 
Obecné
Nadstandardní záruka: 5 let
 
Fyzikální specifikace
Hmotnost: 805 g
Utěsnění (prach/vlhkost): Ano
 
Ostatní
Číslo produktu: A032E
Značka: Tamron
 
Filtry
Průměr filtru: 82 mm

 

 

 

 

výřez a srovnání
galerie 1